Często zadajemy sobie to pytanie, a nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Najkrócej można powiedzieć „to zależy”. Jest to temat wzbudzający wiele emocji, kontrowersji i podzielonych zdań.

Czym jest przyjaźń

Najpierw zdefiniujmy, co nazywamy przyjaźnią. Są to bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji. Przyjaźń jest jedną z ważniejszych potrzeb człowieka. Jest źródłem wsparcia dającym poczucie bezpieczeństwa. Mężczyźni/kobiety mogą poznać kobiecy/męski świat, sposób myślenia i rozumowania i tym samym lepiej zrozumieć płeć przeciwną. Prawdziwa przyjaźń jest czymś bardzo pożądanym i wartościowym. Warto więc o nią zabiegać, dbać, cenić i pielęgnować. Prawdziwa przyjaźń daje nam możliwość na stworzenie bliskiej, głębokiej relacji. Często przyjaźń damsko-męska rozwija się najlepiej, kiedy obie strony mają satysfakcjonujące związki partnerskie. Gdy jedna strona pozostaje w związku, a druga jest wolna to powoduje, że pojawiają się zazdrość i nieporozumienia.

Relacja przyjacielska miedzy mężczyzną, a kobietą?

Przyjaźń bez fascynacji erotycznej

Czy taka przyjaźń jest możliwa pomiędzy kobietą a mężczyzną? Kiedy pomiędzy przyjaciółmi nie ma podtekstów erotycznych i zazdrości. Mogą to być takie sytuacje:

·     Między kobietą i mężczyzną, którzy są całkowicie dla siebie nieatrakcyjni.

·     Oboje należą do osób trwale nieodczuwających pociągu seksualnego.

·     Kiedy jedno z przyjaciół lub oboje są homoseksualni.

·     Osoby, które znają się od dziecka. Wtedy często nie występuje jeszcze pociąg seksualny, a taka relacja przenoszona jest do życia dorosłego.

Co dalej

Czasami z przyjaźni powstaje miłość, która jest zazwyczaj trwalsza i dojrzalsza niż miłość powstała z chwilowego zachwytu i fascynacji. Należy tu zwrócić uwagę na badania naukowe, które mówią, że mężczyźni częściej są skłonni do nawiązania relacji intymnej z przyjaciółką niż kobiety z przyjacielem. Niezależnie od tego czy mężczyźni są samotni czy w stałych związkach, wykazują (statystycznie) erotyczne zainteresowanie przyjaciółką, które jest dwukrotnie większe niż u kobiet. Dlatego zdarza się, że nić przyjaźni zostanie zerwana w wyniku erotycznej fascynacji, albo że przekształci się ona w miłość.

To w końcu jak to jest

Każda relacja międzyludzka jest efektem zaspokajania pewnych potrzeb. Gdy zachodzi takiego rodzaju bliskość pomiędzy kobietą i mężczyzną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedno z nich, lub oboje, będą chcieli spełniać z drugą osobą inne potrzeby, np. potrzebę seksualną, potrzebę bycia pożądaną. Dlatego też wydaje się, że w przypadkach innych niż opisane powyżej (np. osoby homoseksualne) przyjaźń między kobietą, a mężczyzną jest bardzo trudna do utrzymania. Ze względu na rozróżnienie kobiety i mężczyzny, na ich zupełnie różne wzorce damsko męskich relacji taka przyjaźń często będzie nacechowana podtekstem erotycznym. Ale jak to zwykle w życiu bywa, by coś wartościowego i trwałego mogło zafunkcjonować, muszą być spełnione określone warunki.

04.04.2018
 
Comments
Order by: 
Per page:
 
  • There are no comments yet
Rating
1 votes